Obecní knihovna v Pustiměři

Čtení má dlouhou tradici. V devadesátých letech 19. století vznikl Čtenářský spolek v Pustiměři pro obec Pustiměř a Německé Prusy, knihovna byla založena roku 1896 a v roce 1913 veřejná čítárna s 36 časopisy. V Německých Prusích, píše se roku 1903 založili Antoním Soldán a Matěj Janský v Prusích čtenářsko pěvecký spolek ,,Metoděj”, který se roku 1908 změnil na “Národní Jednotu”. Půjčoval knihy z obecní knihovny, hrával divadla na vlastním jevišti pořádal výlety, průvody s alegorickými vozy apod.V době I. svět.války byla činost “Národní Jednoty” rakouskými úřady zakázána. Její působnost byla po válce zásluhou mladých chlapců obnovena ( Petr Plhal, František Indra, Vojtěch Janský, Vlad. Rozsypal a Jan Vejmola). Jmenovaní sbírkou po vesnici a z darů občanů doplnili knihovnu na 350 svazků. Udělali seznamy, zavedli legitimace a půjčovali za poplatek 10 haléřů knihy. Po II. Světové válce,se členové mezi sebou hašteřili natoli, že byla “Národní Jednota”. Knihovnu přebrala obec, jeviště po částech a bez náhrady divadelní kroužek Tyl v Pustiměři.

Obecní knihovna v Pustiměři
image description

V pustiměřské knihovně od ledna do července 2012

Velice dobře se rozvíjí spolupráce s místní základní a mateřskou školou nejen nad knihami, ale i v oblasti kulturní a zájmové činnosti, jejímž vyvrcholením je pasování nových čtenářů. Také v letošním roce děti obou prvních tříd místní základní školy prokázaly svoje umění ve zvládání neznámého textu a tak byly za účasti dvorní dámy pasovány rytířem Zdeňkem, ze skupiny historického šermu Armet, na čtenáře. Od krále dostaly knížku o životě Dášeňky a od královny „Pas malého čtenáře“ a čtenářskou průkazku.

• Obecní knihovna v Pustiměři
    Pustiměřské Prusy č.p. 79, Pustiměř